Bahar Sürüşü: Akıcılık sıklıktan gelir (Aerostich’ten)

“Eğer tüm yıl boyunca devamlı motosiklet kullanmıyorsanız, bilmelisiniz ki motosiklet kazaları ve yaralanmalar yılın ilk yarısında ikinci yarısına göre daha çok görülmektedir. 

Aerotish çalışanlarına ait yukarıda verdiğimiz basit uyarı, şöyle devam etmekte: 

Bunun dört esas sebebi, önem sırası olmaksızın şöyle belirtilebilir:

1. Araba sürücülerinin motosikletlerin nasıl hareket ettiğini anlamamaları ve tahmin edememeleri

2. Yollarda kıştan kalan kum ve molozların bulunması

3. Motosikletçilerin bu dönemde çok daha fazla coşkuyla motor kullanmaları

4. Motosikletçilerin yeteneklerinin biraz hamlamış olması.

BAHAR SÜRÜŞÜ İÇİN BEŞ İPUCU 

  1. PRATİK YAPIN – Dönüşler, hızlı duruşlar, engellerden kaçış vb. – sıklığın artması akıcılığın da artması demektir.
  2. YOLU TARAYIN – Durumsal farkındalığı yeniden keşfedin. İleri-uzak ve yakın ve her iki taraf nasıl daha iyi görülür. Yolda kıştan kalmış olabilecek,  kum ve moloz kalıntılarına, çukurlara ve diğer hasarlara, gölgede kalmış olabilecek buzlu alanlara dikkat edin.
  3. BASINÇ–  Tekerleklerinizdeki basınç seviyesini kontrol ederek gerekli ayarlamaları yapın. Kıştan çıkarken her zaman bir basınç kaybı görülmektedir.
  4. GÖRÜNÜR OLUN – Miyop, katatonik ve uykulu şoförlerin tekrar motosikletlilerin farkına varmaları biraz zaman alacaktır. Mümkün olduğunca görülebilir olmaya dikkat edin.
  5. KORUYUCULARINIZI TAKIN – Hesapta olmayan unsurlar ve plansız inişlere hazırlıklı olmak için gerekli koruyucularınızı takmayı unutmayınız. 

Bunlardan sonuncusuna çare bulmak kolay; Deneyimli bir motosikletçi olsanız bile, boş bir park alanında motosikletinizi basit bir şekilde kullanmak, motorunuzun yapabildiği şeyleri denemek, önümüzdeki günlerde farkına varacağınız olumlu katkılar sağlayacaktır.

Araba park yerlerini belirlemek veya diğer amaçlarla yapılan bölümlendirmeleri kullanarak hayali oyunlar kurabilirsiniz. Belirli noktalarda yavaş ve biraz daha hızlı giderken yapacağınız acil duruşları tekrarlayabilir ve ne kadar yakınında durduğunuzu görebilirsiniz. Daha sonra hızınızı biraz daha artırarak tekrar ve yine tekrar deneyebilirsiniz.

Bunları, ilk defa öğrenmiyor olacağınız için, işin püf noktası, sizi her seferinde biraz daha iyi sonuçlar almaya götürecek olan bu yapay manevra egzersizlerini sıkılmadan üstü üste tekrar edebilmek olacaktır.

Hâlihazırda “bildiğiniz” bir şeyin tekrar tekrar alıştırmasını yapmak güç olabilir. Ancak, bu, daha sonra trafikte karşı karşıya olacağınız bir durumda size önemli fayda sağlayabilecek görünürde marjinal ilerlemeler sağlayacaktır size. Eğer zamanınız varsa ve sürüşünüzü daha da ilerletmek istiyorsanız ve yakınınızda düzenlenen motosiklet sürücü kursları var ise, bunlara da katılmayı tercih edebilirsiniz.