Hız yapmak isteyenler için tüyolar (RAPID TRAINING SCHOOL İNGİLTERE)

Geçenlerde “mavi elbiseli” adamlarla karşılaştım ve aşırı hızdan dolayı oldukça yüklü bir ceza ödemek zorunda kaldım: olabilir, bu durumu metin bir şekilde, şikâyet etmeden ders çıkararak karşılamak gerekmektedir. Ancak yine de, kendimi gerçek bir aptal gibi gördüğüm için canım çok sıkkındı: işte, evimden 6 mil kadar uzakta, tüm yerel halkın bildiği üzere polislerin pusuda beklediği bir bölgede hız yaparken yakalanmıştım. Eve gittim ve OMM’nin bilgelik arşivini tararken İngiliz Rapid Training School tarafından yazılmış bu ilginç tavsiyelere gözüm takıldı: daha önce de söylediğimiz gibi, bir şeyi bilmek farklı bir şey ona göre davranmak ve uygulamak ise tamamen farklı başka bir şey.

  1. Şehir içinde hız yapmayın. Hız denetimlerinin %90’ı yerleşim merkezlerinde gerçekleştirilmektedir. Kazaların büyük bir bölümü (motosiklet kazalarının olmasa da) 50 km/saat hızla seyir halindeyken gerçekleşmektedir. Dolayısıyla kaynaklar sorunlu alanlarda yoğunlaşmaktadır. Kameralar ve “saç kurutma makineli” adamlar bu bölgelerde daha çok bulunmaktadır. Eğer dürtülerinizi bastırmakta güçlük çekiyorsanız şehirde hızlı gitmenin insanların sizin nasıl havalı göründüğünüzü fark etmesine olanak tanımayacağını hatırlayın. Yavaşlayın ki böylelikle insanlar, floresan yeşilini ve sarıyı nasıl kullanabildiğinizi görsünler.
  1. Yoldaki en hızlı araç sizinki olmasın. Birilerine geçiliyor olmak motosikletçilerin öyle kolaylıkla kabul edebileceği bir şey olmasa da ileride pusuda yatan polisleri birisinin temizlemiş olması fikri tatmin edici olabilir. Bu özellikle otoyollarda çok faydalı olacaktır – Monde’sunun tozunu attıran Adamın sizi geçip gitmesine izin verin ki ceza makbuzlarını sizin adınıza o toplasın.
  1. Otoyolda hızını 3 haneli rakamları hiçbir zaman geçmesin. Anlaşılmaz bir nedenle bazı güçler, bunun çok tehlikeli olduğunu düşünmüş, ehliyetinizi kaybetme olasılığınız yüksek. Aslında düz bir hatta hız yapmak o kadar da zevkli değil, Otoyolun dışına çıkın ve kendinize daha zorlu bir rota bulun.
  1. Hızı makul bir şekilde kullanın. Bu durumda, eğer düz beyaz hattı 500 metre boyunca geçip karşıdan gelen arabayı çukura girmeye zorlamadıysanız, bu durumdan fırça yemeyle kurtulabilirsiniz.
  1. Hız nedeniyle durdurulmuşsanız, mütevazı olun. Yapabildiğiniz kadar alttan alın. Sizi yakalamış olmasından dolayı göstermiş olduğu müthiş yetenekten hayrete düştüğünüzü belli edin, tüm kartların polisin elinde olduğu bir oyunu oynamakta olduğunuzu hatırlayın. Saygısız ve küstah olmanın, hiçbir anlamı yok.
  1. Tabii ki yapılacak en iyi tavsiye hız yapmayın demek olacaktır. Hepimiz bu tavsiyeye uyuyoruz değil mi?